czwartek, 29 października 2015

Z historią na Ty - czyli losy naszej ojczyzny.


Autorzy: Prace zbiorowe
Tytuły: Między wojnami;
Wielka Historia Polski 1914-1945;
Od niepodległości do niepodległości;
Polska w Europie i świecie 1918-1939
Historia Polski 1914-1989 
Polska w czasach niepodległości i II WŚ.
Liczba stron (w sumie): 2794 


Baaaaardzo długo nic tutaj nie publikowałam - nie myślcie jednak, że było to spowodowane moim lenistwem, niechęcią czy czymś podobnym. Dość prozaiczna była natomiast przyczyna - nie miałam zbytnio czasu, ponieważ byłam zajęta pisaniem pewnej pracy historycznej, której musiałam poświęcić się dosłownie w całości i każdą wolną chwilkę, którą udało mi się wygospodarować. Musiałam zapomnieć o czytaniu książek, które czekają na moich półkach w kolejkach - priorytetem stały się przedstawione obok cegiełki (niektóre wręcz cegły) wymagające ode mnie maksymalnego nakładu czasu. Ale skoro już je wszystkie przeczytałam, to chciałabym Wam pokrótce o nich opowiedzieć - stwierdziłam, że lepsze będzie zrobienie tego w jednym, zbiorowym poście, niż rozdrabnianie się na 6 osobnych, zwłaszcza, że te książki podejmują takie same tematy. 


Na pewno by sięgnąć po tego typu książki trzeba lubić historię. Nic nie jest tutaj fabularyzowane, nic nie jest tworzone przez autorów z wykorzystaniem ich własnej fantazji czy pomysłów - całość opiera się na potwierdzonych faktach, zatwierdzonych przez grono innych znawców tematu, a do tego jest pisane w taki dosyć podręcznikowy sposób, dlatego ten kto nie lubi tej dziedziny nauki nie odnajdzie się tutaj i zanudzi na śmierć, a przecież nie o to chodzi. 

Ale... powiedzmy, że znajdujemy kogoś, kto rzeczywiście jest pasjonatem naszej rodzimej historii z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czyli czasów, gdy polska państwowość odrodziła się po ponad stu latach niewoli, a wtedy jest całkiem inna mowa. Już nie mamy do czynienia z jakimś głupim tomiszczem z mnóstwem zbędnych informacji, które nikomu się nie przydadzą - wtedy zaczyna się uczta, bo w tych książkach jest po prostu masa rzetelnej, potwierdzonej wiedzy, którą oni dzielą się z innymi. Część z nich jest pisana nieco luźniej i widać, że są kierowane do uczniów, może przygotowujących się do matury, a może chcących jedynie poszerzyć swoją wiedzę; część natomiast to opracowania z krwi i kości, w których nie uświadczymy barwnych map, wykresów, ale masę ważnych, szczegółowych informacji, które ktoś dla nas zebrał w jednym miejscu. 

Powiem Wam, że ciężko jest brać się za recenzje książek, które stricte powieściami nie są.  W jaki sposób zrecenzować tomiska historyczne, skoro nie występują tu wykreowani bohaterowie? Jedynym kryterium staje się rzetelność, wiarygodność i to, w jaki sposób autor/autorzy przygotowali się w temacie, za jaki się zabrali - we wszystkich wymienionych przypadkach mogę orzec, że prace są pisane przez prawdziwych znawców - choć zdarzały się pojedyncze błędy, to jednak mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że warte były tej masy czasu, jakiej nad nimi przesiedziałam i polecam Wam te prace, gdy sami będziecie zainteresowani podobną tematyką - wszystko jest wyczerpująco opisane i na pewno nie zabraknie materiału ani jego źródeł. 

Książki biorą udział w wyzwaniu:
Czytam Opasłe Tomiska

3 komentarze :

  1. To ja Ci życzę powodzenia w Twoim przedsięwzięciu :) osobiście zdecydowanie bardziej wolę nieco bardziej sfabularyzowaną wersję historii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście, aby przeczytać tego typu książki trzeba lubić historię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie dziwię się, że długo tu nie zaglądałaś :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka