czwartek, 30 lipca 2015

Odkrywanie sekretu mężczyzny z amnezją w iście nieprofesjonalny sposób.


Autor: Kendall Ryan
Tytuł: Jesteś zagadką
Cykl: Unravel Me. Tom I
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 256

Od zawsze w ludzkich głowach tkwiło przekonanie o tym, że to, co jest nieznane, stanowi rzecz bardziej nęcącą od innych nam dostępnych. Doskonałe zobrazowanie tego stwierdzenia przedstawiają sobą bohaterowie najróżniejszych horrorów - ile razy zdrowy rozsądek, mózg i Ty przed ekranem mówiłaś nie rób tego/nie idź tam/nie otwieraj tych drzwi/wracaj, a piękność z włosami koloru blond i inteligencją dorównującą fistaszkowi i tak robiła to, czego nie powinna? Za każdym razem tak jest i ciężko w zasadzie się dziwić - gdyby nie było takich postaci, nie byłoby też takich filmów. Robią to, by odkrywać coś, co jest nieznane, by przekonać się, co jest ukryte i czy rzeczywiście to takie straszne (a że kończą potem bez głowy, to już inna bajka). Czy i nie dlatego my sięgamy po książki, jeśli nie pchani ciekawością i chęcią odkrywania nowych, niepoznanych jeszcze historii lub kolejnych ambitnych pisarzy? 

Ashlyn jest młodą doktorantką, dla której ciekawość to czynnik popychający ją do zdobywania coraz większej wiedzy w zakresie swojego wykształcenia. Gdy ta studentka psychologii poznaje chorego na amnezję mężczyznę, odkrywa w sobie chęć do odkrycia, co kryje w sobie ten tajemniczy mężczyzna, który niczego nie pamięta. Podejmuje ona decyzję, by pomóc mu w odkrywaniu swojej przeszłości. Już od pierwszych chwil okazuje się jednak, że ich znajomość ciężko będzie utrzymać na stopie profesjonalizmu, ponieważ oboje odczuwają wzajemny pociąg i pożądanie. Ponadto Ashlyn przekonuje się, że ciężko jest układać sobie przyszłość przy mężczyźnie, o którym nic nie wie, a który pragnie odkryć, kim był kiedyś - czy zrujnuje tym ich relacje? 

Kłamstwem byłoby powiedzenie, że unikam literatury z wątkami erotycznymi. Przeglądając zakładkę z recenzjami łatwo można się przekonać o tym, że całkiem spora ilość tytułów czytanych i recenzowanych przeze mnie zawiera tego typy motywy, bo jak każda kobieta lubię od czasu do czasu przeczytać coś z nutą erotyki. Opis książki Jesteś zagadką od pierwszych słów opisu fabuły na okładce krzyczy do potencjalnego czytelnika, jakiego rodzaju historii może się spodziewać - i to właśnie mnie skusiło, bo po przelukrowanym końcu trylogii pani Stephens, genialnym thrillerze Mroza i ponadczasowej powieści Bułhakowa poczułam, że chcę do poczytania czegoś, przy czym nie będę mogła się wysilać, moje komórki się zrelaksują, a ja zapewnię sobie odpowiednią dozę przyjemności. Czy tak było? 

Autorka w interesujący sposób rozpoczęła swoją książkę pisaną z perspektywy Ashlyn. To dziewczyna niezwykle ambitna, która ma ustalone cele w swoim życiu i stara się dążyć do nich ze wszystkich sił, tak, aby nigdy niczego nie żałować. Jej postać ma w sobie pewien urok - to jednocześnie bardzo zorganizowana osoba, jeśli mowa o jej pracy doktoranckiej i przygotowaniu do niej, a z drugiej strony to osoba roztrzepana, żyjąca w wiecznym bałaganie i niemająca czasu na relacje męsko-damskie, w związku czym musi posiłkować się swoją wyposażoną szufladką. Gdy jej promotor składa jej pewną propozycję, ona wie, że musi ją wykorzystać - nie waha się i wie, że nie będzie żałowała - w taki sposób poznaje właśnie tajemniczego mężczyznę, który jest ziszczeniem mokrych snów wszystkich kobiet. Nie dość że przystojny, umięśniony, to jeszcze stanowiący nie lada zagwozdkę dla każdej - nic dziwnego więc, że Ashlyn także szybko pada wrażeniem jego uroku. 

Osią całej historii jest amnezja, wokół której obracają się główni bohaterowie. Chcą oni zbudować wspólną więź, bo czują wzajemny magnetyzm, lecz jednocześnie obawiają się tego - nie wiedzą, jaką przeszłość kryje w sobie Logan i czy odkrycie jej nie sprawi, że oboje będą zranieni. Choć każdego dnia towarzyszy im mnóstwo wątpliwości, to co do jednego są pewni - chcą wykorzystać każdą chwilę jaką mają. Wątek ich rozwijającej się relacji był głównie skupiony na bliskości fizycznej - nie brakuje w tej książce pikantnych scen seksu, które Kendall Ryan opisuje w uwodzicielski i wciągający sposób, przez co można poczuć dreszcze na skórze i przyjemne ciepło. Nieco natomiast kuleje emocjonalna strona tej historii - momentami brakowało mi nieco głębszych myśli bohaterów i wątków, w których autorka pozwoliłaby mocniej zżyć się z wykreowanymi przez nią postaciami. Z chęcią dowiedziałabym się także więcej o przeszłości Logana niż to, co zostało powiedziane - autorka zbyt szybko chciała chyba zakończyć całość, a niepotrzebnie. 

Trzymając w ręku Jesteś zagadką macie przed sobą książkę, na której dopasowanej kolorystycznie okładce widnieje para ukazana w sugestywny i jednoznaczny sposób, co stanowi swoistą zapowiedź tego, co otrzymacie. Zerkając na tył, możecie przeczytać, że dodatkowo będziecie mieli do czynienia z zagadnieniem amnezji. Ale tylko czytając książkę Kendall Ryan możecie w pełni przekonać się, czy rzeczywiście dobrze udało jej się połączyć erotykę z chorobą psychiczną bohatera i czy książka spełnia swoje zadanie. Czytelnik ma okazję być świadkiem nie tylko gorących scen zbliżeń Ashlyn i Logana, ale na dodatek otrzymuje nutę tajemniczości, co tylko podsyca całość. Nie jest to typowy erotyk, nie jest to typowe New Adult - sami powinniście sięgnąć, by móc się w takim razie przekonać, czym ta książka jest.


Moja ocena: 6+/10

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam Opasłe Tomiska

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Pascal! ;)

7 komentarzy :

 1. Książkę planuję przeczytać już dłuższy czas, ale nie mam pojęcia, kiedy to zrobię :P Wydaje się być ciekawa i dodatkowo, gustuję w takiej tematyce :) myślę więc, że mi się ona spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko, ci bohaterzy z amerykańskich horrorów xd
  Jednak na tę książkę raczej nie mam ochoty, jeszcze nie gustuję w tego typu literaturze ;)
  City of Dreaming Books

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tym tytule. Brzmi nawet fajnie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za erotykami, ale skoro występuję też inny wątek to mogę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Erotyki to nie mój ulubiony gatunek, ba! unikam ich czytania, gdyż zwyczajnie w świecie mnie nudzą. Tym tytułem jednak mnie zaintrygowałaś ;>

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie dzisiaj skończyłam ją czytać i naprawdę jest intrygująca, ciekawie zapełniła mi popołudnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta okładka, aż do mnie krzyczy, żebym przeczytała tę książkę. Zapisane i mam nadzieję, że znajdę ją w bibliotece :))

  www.majkabloguje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka